2015. október 28.-án, szerda este tartották az Agave Kiadó szervezésében Richard Morgan, a hazánkban is ismert sci-fi- és fantasy-szerző dedikálását a Nyugati téri Alexandra Könyvesházban. Múlt héten adták ki először magyarul a díjakkal elhalmozott (Arthur C. Clarke-, Philip K. Dick- és John W. Campbell-díjas) brit író első fantasyját, Az acél emlékét (The Steel Remains, 2008); és szintén a múlt héten jelent meg Morgan első regényének, a Valós Halálnak (Altered Carbon, 2002) a második kiadása is. Szerzőnk ott járt és fotózott.
Bár meg kell valljam, a Valós halál első kiadásának borítója sokkal jobban tetszett, rögtönzött és messze nem reprezentatív közvélemény kutatásom alapján ezzel a véleménnyel nem vagyok egyedül. Az új se rossz, de messze nem olyan egyedi, és a regényre is kevésbé reflektál.
Nem is gondol bele az ember, milyen kemény munka lehet egy nagyobb dedikálás, ahol több száz rajongó áll sorban. Itt – hogy sajnos vagy szerencsére, az nézőpont kérdése – ilyen sokan nem voltunk, de így legalább jó hangulatú, családias légkörű eseménynek néztünk elébe.
A Takeshi Kovacs trilógia zárókötetét, a Dühöngő fúriákat kölcsön kellett kérnem a képhez, mert az én példányomat most – minő szerencsétlen időzítés! – más olvassa. Remélem, hogy lesz még ilyen alkalom, ahol bepótolhatom a kimaradt dedikációt.
Richard Morgan nem csak nagyon jó író, de roppant kedves és közvetlen ember. Dedikálás közben kedélyesen elcseverészett az olvasóival, még az olyan izgalmukban angolul még a szokásosnál is kevésbé hebegőkkel is, mint én.
Például egy kérdésre Morgan elmondta, hogy azért kezdett fantasyt írni, mert megcsömörlött a sci-fitől, és úgy érezte, kiégett.
Összességében fantasztikus élmény volt a dedikálás, ezúton is köszönöm az Agave Kiadónak, hogy meghívta, Richard Morgannek pedig, hogy a meghívást elfogadta! Remélem, a jövőben még sor kerül hasonló eseményekre.